Únor 2013

Prevence proti molům - jak se zbavíme molů moučných i v textilu

4. února 2013 v 20:37 RADY NEJEN DO KUCHYNĚ

Vyžeňte moly z šatníku i ze spíže. Babské rady fungují.


Sáhli jste do skříně po vlněném svetru a zjistili jste, že se na něm vylíhla kolonie molů a vy jej můžete vyhodit? Tak jim doma přestaňte chystat opulentní hostiny a vyhubte je!
Mol sice vypadá jako nenápadný motýlek, který neruší protivným bzučením, nenadělá vám štípance a jen tak si poletuje bytem. Jenže hledá klidný kout a vhodnou potravu. Podle toho, zda se jedná o mola šatního, nebo moučného, či skladištního se usídlí v šatníku, v potravinové skříňce nebo ve spíži. Hmyz se nějakým zázrakem dostane do uzavřených sáčků, do sklenic - opatřených gumou a drátěným uzávěrem i do tzv. vzduchotěsně uzavíratelných dóz.
mol
Foto: Isifa/Thinkstock
Samička mola klade 200 až 300 vajíček. Doba vývoje od vajíčka přes housenku až po nového mola je 6 až 9 měsíců. Napadené potraviny jsou znečištěné vlákny i výkaly a mají špatnou chuť.

Vyhlaste jim nemilosrdnou válku

Můžete sáhnout po osvědčené chemii. Na trhu jsou různé spreje, závěsné kolíčky, kapsičky s gelovým přípravkem, mololapky - závěsné pásy s feromony, kuličky, vše s vůní levandule nebo bez vůně a s trvanlivostí 3 až 6 měsíců. (Připomeňme různé výrobky značek Bioloit, Raid, Bros, Orion, Molík a další). Nebo na chemii zapomeňte (neměla by se používat v blízkosti potravin, ani v ložnicích) a vezměte na pomoc přírodu.

Prevence - vzduch, světlo a pohyb

Moli nesnášejí větrání a světlo, mají rádi klid. Hledají temné, vlhké a špinavé kouty, proto se usídlují ve skříňkách, v záhybech čalounění a dekoračních závěsů, zalezou do míst, kde na vlněném koberci stojí nábytek. Časté větrání ve skříních, čištění polic a dna zásuvek a skříněk od textlního prachu a větrání oděvů, je prevencí i zbraní proti nevítaným hostům.
Otevřená skříň
Foto: ikea.cz

Nejúčinnější babské rady

Stejně jako jiný hmyz i moli nesnášejí některé vůně. Babičky si šily sáčky z řidších látek, které plnily bylinkami, jejichž vůně je molům protivná. Proto také vkládaly do šatníků, komod a truhel mýdla, nebo třeba trošku tabáku.

K přírodninám, jejichž vůně moly odpuzuje, patří:

 1. levandule
 2. černý bez
 3. cedr
 4. jalovec
 5. chmel
 6. mařinka vonná
 7. rozmarýn
 8. vratič
 9. pelyněk
 10. ořechové listí
 11. hřebíček
 12. sušená pomerančová kůra
Ušijte si nebo kupte (například v prodejnách s výtvarnými potřebami nebo v galanteriích) textilní sáčky, naplňte je sušenými rostlinami a položte je do skříní, nebo zavěste na ramínka. Jestli máte na podlaze kůže či vlněné koberce, vložte pod ně papír a na něj dejte suché listy ořešáku.
Mol šatní
Foto: skudci.com

Sbírka molů ve spíži

Máte moly ve spíži či v potravinové skříňce? Moli vlezou všude do sáčků i dóz s moukou, těstovinami, do sušených hub, dokonce i do koření, jejich larvy si pochutnají na jádrech ořechů, hodují na čokoládě apod.. Tady budete muset likvidovat zásoby. Zasažené potraviny (najdete v nich červíky nebo vlákna "pavučinek") vyhoďte, dózy a nádoby vymyjte. Vyperte sáčky na houby apod.

Babiččiny triky: Čpavek, voda, jablečný ocet, trouba

 • Zasáhněte podle vzoru našich babiček. Smíchejte litr vody s 5 - 7 polévkovými lžícemi čpavku, vezměte si rukavice a roztokem umyjte vnitřky potravinových skříněk, spížní police a zásuvky. Vysušte je a pak do nich ukliďte nekontaminované potraviny. Větrejte. Můžete použít také mističku s jablečným octem, který hmyz naláká svou vůní a ten se v něm následně utopí.
 • Máte obavu, že jste si přinesli z obchodu mouku s larvami molů? Než ji dáte do dózy, prosejte ji přes síto na pečící plech a dejte ji na pár minut do trouby, vyhřáté na 90 °C, abyste zničili možné zárodky hmyzu, které by se tu mohly vyskytovat. Také můžete využít mrazák a zárodky zabít mrazem.
 • Proti molům působí také vůně cedrového a jalovcového dřeva. Dodnes se kousky z cedrového dřeva v podobě kuliček, srdíček, kytiček apod. prodávají, vkládají se do zásuvek nebo do sáčků, věší se na stužky a na ramínka oděvů. (Z cedrového dřeva se vyrábějí také dna skládacích textilních boxů do skříněk a komod, najdete je třeba v akčních nabídkách Tchibo apod.) Sušenou levanduli koupíte v prodejnách léčivých bylin, v některých květinářstvích a v prodejnách s přírodní kosmetikou apod. Do skříní můžete samozřejmě vložit také přírodní levandulová mýdla a zásuvky se mohou vyložit vonným papírem s levandulovou vůní.
Levandule
Foto: Profimedia.cz
Jestli právě vzdycháte nad tou spoustou práce, která vás čeká, vemte to pozitivně. Uděláte si pořádek ve spíži i v potravinách a nestane se vám, že až si za čas přichystáte vánoční pečení, v mouce nebo v ořechách objevíte nenechavé vetřelce a budete mít po náladě.

A ještě drobný postřeh na závěr

Zvažte použití feromonových lapačů. Někdy se stane, že jejich vůně do bytu láká samečky zvenku. Mol sám (samička ani sameček) škodu nezpůsobí, protože textil a potraviny znehodnotí až housenky, které se vylíhnou z nakladených vajíček.


zdroj článku Žena cz...foto: Profimedia.cz